KUYRUK SOKUMU AĞRISI (PÖÇ-PÖÇÜK KEMİĞİ AĞRISI, KOKSİGODİNİA)   

Kuyruk sokumu ağrısı kişinin hayatını adeta kabusa çeviren, yaşam kalitesini düşüren, rahat hareket edememesine, özellikle de oturup kalkamamasına neden olan önemli bir sağlık problemidir.

Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülen kuyruk sokumu ağrısı, bazen bilinen bir nedenle bazen de hiçbir neden yokken ortaya çıkabilir. Nedenleri incelendiğinde en sık, sert zeminde uzun süre oturma, bu bölgeyi sert bir yere çarpma, kuyruk sokumu kemiği üzerine ya direkt düşerek travma, ya da normal doğum esnasında zorlanmasına bağlı olduğu görülmektedir. Araba, uçak yolculuğu, ders çalışmak ya da bilgisayar başında uzun süreli oturarak vekit geçirme neticesinde de, koyruk sokumunda inflamasyon ve kas spazmı meydana gelebilmektedir. Tabi ki  depresyon ve kaygı bozukluğu bulunan kişilerde daha sık rastlandığını da unutmamak gerekir.

kuyruk

TEDAVİ

1- Kuyruk Sokumunu çekme ve manuel tedavi yöntemi:

Kuyruk sokumu ağrılarının tedavisinde manuel tedavi (elle tedavi) olarak bilinen yöntem kullanılır. Burada, ağrıyan bölgeye el ile yapılan bazı uygulamalar ile, o bölgenin ağrısının dindirilmesi amaçlanır. Ancak bu yöntem, tabiî ki manuel tedavi alanında özel bir eğitim ve tecrübe gerektirir.Doğru yere ulaşıp, el ile, kemikleri yerine oturtma yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, halk arasında geçmişte ebelerin uyguladığı  ‘kuyruk kemiğini çekme’ yöntemi olarak adlandırılıyor.

2-Lokal enjeksiyon :

Kokteyl olarak hazırlanan serum, bu alana  enjekte edilir. Bu bölgede sinir ve damarsal yapıların yoğun olmaması nedeniyle risk yok denecek kadar azdır.

Facebook: Hipnoz/Hacamat/Botoks/Nöralterapi/PRP/Estetik Dolgu/Örümcek ağı

Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Uzm.Dr.Sevilay ERİŞ

Özel Tarsus Aktif Yaşam

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon