NÖRALTERAPİ  NEDİR?

Nöralterapi,  ağrı ve hastalıkların iyileşmesi için, sinir sistemine etki edilmesi anlamına gelmektedir. Otonom  sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak suretiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Bedeni etkileyen fiziksel ve ruhsal travmalar, vegetatif (otonom) sinir sisteminin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını bozar,bedende ve sinir sisteminde anormal tepkileri ortaya çıkarır. İşte bu anormal tepkiler, hastalıklar ortaya çıkmadan önce, hastanın kendi psikolojisi ile ilgili olduğu söylenen şikayetler ortaya çıkarır.

Çoğu kez modern tıbbın açıklayamadığı ve hastanın kendi psikolojisi ile ilgili olduğu söylenen, hastalıklar ortaya çıkmadan önce oluşan bu değişikliklerin temelinde, hastanın bozulan vejetatif sinir sistemindeki düzensizlik yatar. Bu düzensizlikler nöralterapi ile düzenlenerek, hastaların hızlı ve kalıcı bir şekilde iyileşmeleri sağlanır.

Nerelere, ne uygulanır?

Nöralterapi otonomik gangliyonlara, sinirlere, skar dokularına, akupunktur ve tetik noktalara, deri ve diğer dokulara lokal anesteziklerin uygulanması ile iyileşmeyi sağlayan bir tedavi yaklaşımıdır. Bu lokal anestezik maddeler tamamen doğal olup ısırgan otu ve acıbademden elde edilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Nöralterapi, bir enjeksiyon tedavisidir. Uygulamalarda genellikle ince iğne uçları kullanılmaktadır. Amaç iğne yapmak değil, sistemde bioelektriksel bir etki yaratmaktır. İğnenin yapılacağı bölgeler hastaya ve şikayetine bağlı olarak değişir.

Kimlere Uygulanır?

Çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Diabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, bu tedaviye engel teşkil etmez.

Kaç seans uygulanır?

Haftada 1-3 seans halinde ya da aralıklı olarak uygulanabilmektedir. Bazen aylara yayılan tedaviler mevcuttur. Tedavi süresi hastaya özgü olmakla birlikte, 10 seansı geçmemektedir. Uzun vadede şikayetler tekrarlarsa, tedaviye kaldığı yerden devam edilebilmektedir.

Nöralterapi Hangi hastalıklarda uygulanır?

1-Boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisinde
2- Bel ve boyun fıtıklarında ağrıların giderilmesinde
3– Migren ve baş ağrıları tedavisinde
4- Eklem hastalıkları (menisküs yırtılması, ön çapraz bağ yaralanması, kireçlenmeler, eklem içindeki sıvının azalması, sporcu yaralanmaları)
5- Sinir sıkışmasına bağlı oluşan ağrıların tedavisi
6– Romatizmal hastalıkların tedavisi
7- Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması-kas romatizması-yaygın kas ağrıları),
8- Devamlı yorgunluk hissi ve halsizlik tedavisi
9- Menapoz sıkıntılarının giderilmesi
10- Adet düzensizlikleri ve şiddetli adet sancısı tedavisi
11- Yüz felci tedavisi
12- Kronik tonsillit (geçmeyen boğaz iltihabı) tedavisi
13- Kronik sinüzit tedavisi
14– Trigeminal nevralji tedavisi
15- Allerjik astım ve allerjik rinit gibi allerji kökenli hastalıkların tedavisi (bağışıklık sistemindeki denge bozukluğu)
16- Troid hastalıklarının tedavisi
17- Hormonal bozukluğa bağlı üreme sorunları
18- Depresyon ve panik atak gibi ruhsal hastalıkların tedavisi
19- Kronik kabızlık tedavisi
20– Bağırsak hastalıkları tedavisi (irritabl kolon sendromu, ülseratif kolit ve crohn)
21– Spor yaralanmaları
22- Toksinlerden arınma(Detoks) ve bağışıklık sistemini güçlendirme
23- Anti Aging (yaşlanmanın önlenmesi)

Facebook: Hipnoz/Hacamat/Botoks/Nöralterapi/PRP/Estetik Dolgu/Örümcek ağı

Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Uzm.Dr.Sevilay ERİŞ

Özel Tarsus Aktif Yaşam

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon