OZON  TEDAVİSİ      

Yakında merkezimizde uygulamaya başlanacaktır.

ozon                  

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon tedavisi, doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayan ve toksinleri yok eden bilinen en güçlü tedavidir.

Ozon Terapi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Başlıca kullanım alanları :

-Romatizmal Hastalıklar: Bel ve boyun fıtıkları, kireçlenmeler,geçmeyen boyun, sırt, bel ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar, iltihaplı romatizmal hastalıklar, yumuşak doku romatizması (fibromiyalji)

-Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma

-Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

Ağrı Tedavisi: Hasta olmaksızın sağlıklı insanlar da  çeşitli nedenlere ağrı hissetmektedir. Bunun nedeni yorgunluk, stres ya da başka bir etken olabilir. Ozonun etkisiyle bu tip ağrılar giderilmektedir.

Detoksifikasyon (toksinlerden arınma) :Çeşitli nedenlere vücudumuza girmiş bulunan çeşitli kimyasal ve biyolojik atıkların uzaklaştırılması, zararsız hale gelmesi ozon tedavisi ile sağlanabilir.

Anti-aging (Geriye yaşlanma): Yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin geri alınması, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olmak ozonun getirdiği yararlar arasındadır.

Estetik-Bakım: Ozon tedavisi insan vücudunda yarattığı etkiler aracılığı ile kilo sorunlarına yarar getirebilir. Ayrıca özellikle ozonun içeriği olan yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanması, gençleşmesi yoluyla esneklik, gerginlik sağlanır ve sellülit sorunu giderilebilir.

Kendini İyi Hissetme, Kronik Yorgunluğun Giderilmesi: Yüksek enerjili oksijen insanların kendilerini zinde ve sağlıklı hissetmelerini sağlamaktadır.

Bağışıklığın güçlenmesi, Direncin artması: Artan vücut direnci, güçlenen bağışıklık sistemi sayesinde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı azaltılırken, yakalanılan hastalıkların da kısa sürede atlatılması mümkündür.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

Ozon gazı tedavi amacıyla vücuda çeşitli şekillerde verilebilir. Bunlardan hangisinin tercih edileceği kuşkusuz hekimin kararıdır.

1-Majör Ozon Terapi: Steril vakumlu bir şişeye kişinin kanının alınıp, ozonlanıp, alınan kanın kişiye aynı damardan geri verilmesi işlemidir.

2-Minör Otohemoterapi (Ozon aşısı) : Ozon-oksijen-kan karışımının kas içerisine enjekte edilmesidir.

3-Kas İçi Enjeksiyon :Ozon-oksijen karışımı özel enjektörlere çekilir ve bu karışım hastalıklı bölgeye kas içine direkt verilebilir.  Kireçlenmeler, boyun fıtıkları, bel fıtıkları, çeşitli kas ağrıları için ağrıları azaltmak için kullanılabilen bir yöntemdir, çok etkilidir.

4-Eklem İçi Uygulama: Başta diz eklemi olmak üzere vücuttaki tüm eklemlere uygulanabilen, ehil ellerde uygulanması gereken bir yöntemdir. Eklemlere göre uygun kısa veya uzun iğnelerle eklem içerisine düşük miktarlarda ozon-oksijen verilmesi esasına dayanır. Eklem içerisinde zararlı maddeleri temizlerken kanlanmayı artırır, kıkırdak harabiyetini azaltır. Ağrılar azalır.

5-Transrektal: Makat yoluyla ozon uygulanması yöntemidir.

6- Ozon sauna (Transdermal ozonterapi):Özel bir şekilde tasarlanmış bir sauna içine ozon-oksijen karışımı verilerek bu karışımın tüm ciltten emilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücuttaki zararlı ve zehirli maddelerin atılımı, zayıflama, selülit tedavisi, kronik yorgunluk sendromu, kas ağrıları, bazı cilt hastalıkları tedavisinde etkilidir. Ozon saunanın ayrıca sinir ve  hormonal sistemi düzenleyici etkisi vardır.

Sağlıklı Kişilerde Ozon Terapi Uygulanır mı?

Modern çağın günlük yaşamda getirdiği kronik yorgunluk, hayattan zevk alamama, stres ve çeşitli vücut ve baş ağrıları bulguları yetersiz oksijenlenme ve toksinlerin birikiminden kaynaklanır. Günlük yaşam ve çağımızın sorunu olan bu bulgulardan ozonterapi sayesinde kurtulmak mümkündür.

Facebook: Hipnoz/Hacamat/Botoks/Nöralterapi/PRP/Estetik Dolgu/Örümcek ağı                                                                                          

Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Uzm.Dr.Sevilay ERİŞ

Özel Tarsus Aktif Yaşam

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon