Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

TMS Tedavisi

TMS Tedavisi

  TMS nedir?

  Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), beyin hücrelerini uyarmak için güçlü manyetik alanlar kullanan bir prosedürdür. TMS, invaziv olmayan bir beyin stimülasyon tedavisi türüdür. Bu, sağlık profesyonellerinin, hastanın vücudunun dışında, kafasına mıknatıslar yerleştirerek prosedürü gerçekleştirdikleri anlamına gelir. 

  Bir TMS seansı sırasında hastanın kafa derisinin üstüne  yerleştirilen bir aparat beynin sinir hücrelerini uyarmak için kafatasından geçen manyetik kısa dalgalar üretir ve bu manyetik alanın beynin belirli bölgelerini uyarması beklenir.

   

  Ne için kullanılır?

   

  Başta depresyon olma üzere,kaygı bozuklukları,obsesif kompulsif bozukluklar,sigara ve madde bağımlılığı,Parkinson hastalığı,migren,Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu,Kronik ağrı  gibi birçok psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar için kullanılmakta,gün geçtikçe farklı  bir çok hastalık içinde çalışmalar yapılmakta ve başarılı sonuçlar yayınlanmaktadır.

   

  TMS güvenli midir? 

   

  Evet.TMS tedavileri onaylı, güvenli ve iyi tolere edilebilir olup, uzun vadeli yan etkileri yoktur.Gebeler,kalp hastalığı olanlar,emzirenler için güvenlidir.Herhangi bir anestezi gerektirmez. Bazı kişiler tedavi sırasında istemsiz göz kırpma veya yüz kaslarında kasılma yaşayabilir. Diğerleri, tedaviyi takiben stimülasyon bölgesinde küçük baş ağrıları veya hafif ağrı bildirir. Bu yan etkiler genellikle 24 saat içinde kaybolur. 

   

  TMS ile birlikte başka tedaviler alınabilir mi?

  Doktorunuzun değerlendirmesi ile TMS ile birlikte ilaç veya psikoterapi gibi tedaviler de kullanılabilir

  TMS ne kadar süremektedir?

   

  Tedavi genellikle dört ya da altı hafta sürmektedir. Haftada genelikle beş gün uygulanması gerekebilmektedir. Seansın süresi, uygulanması planlanan her hastanın bireysel ihtiyacına göre belirlenir. Genellikle 5-30 dakika süren seanslar olmakla beraber bazen seans süreleri yaklaşık olarak bir saate kadar çıkmaktadır. Hastalık belirtilerinin azalması birkaç hafta alabilmektedir.